Posted on

 

Brizle – latežina,  popečene na ulju, majčinoj dušici i kadulji , prelivene portom, slatkastim i aromatičnim vinom (likerom), od kojeg će, uz njihov jedinstven ukus i strukturu, postati još plemenitije i kompleksnije jelo.

Za one koji ih vole – brizle/latežina veliki su specijalitet. Radi se o prsnim žlijezdama koje imaju mladi janjci i telad. Rijetko se nađu u mesnicama i to najčešće u onim velikima i dobro opskrbljenima. Izrazito su hranjive i stoga se jako preporučuju rekonvalescentima dok za sve ostale vrijedi pravilo umjerene konzumacije, budući da su, pune kolesterola.

U Dalmaciji se najčešće jedu pripremljene na žaru – začinjene sa malo mirisnih travica i češnjakom, prelivene maslinovim uljem. Tako su i možda, najukusnije. Često ćemo, posebno u unutrašnjosti, naići i na pohane brizle, koje su također jako ukusne ali ja ih rado odbijam iz sljedećih razloga : pržene u jaju i mrvicama, pa još u kombinaciji služenja sa majonezom, smatram ih atomskom bombom hranjivosti, koja se može izbjeći budući da su i ostali recepti izvanredni.

Bilo kako bilo – danas se većina iznutrica izbjegava zbog gore spomenutih razloga. Ali, budući da sam pristaša teorija prehrane koje kažu da sve treba jesti uz pažnju na količine i sastojke, nekoliko puta godišnje, kada naletim na ovu delikatesu, obradujem sve ukućane i prijatelje.

Vrijeme pripreme: 2 sata namakanje + 15 min pripreme

Za 4 osobe

Potrebni sastojci:

5 -6 fino izrezanih odrezaka brizli

(za namakanja 1 dl bijelog vinskog octa)

2 – 3 žlice brašna

3 grančice timijana

2 grančice kadulje

1 dl porta (ili talijanske marsale)

sol, papar

2 jž maslinovog ulja i veći orah maslaca

 Način pripreme :

Brizle moraju biti jako svježe!

Očistite ih od vidljivih žilica – najbolje je kada vam ih mesar nareže na lijepe komade. Pripremite zdjelu s vodom i ulijte nekoliko žlica vinskog octa. Potopite brizle i mijenjejte vodu – svaki put dodavajući ocat – kada postane roza. Držite ih tako potopljene cca 2 h.

Nakon toga ih izvadite, pažljivo obrišite i osušite. Većina pravih recepata nalaže da se u ovom trenutku prokuhaju i nakon toga pripremaju. Ja to ne radim, jer ih ocat i voda dovoljno izčiste i mariniraju, ali vi to možete učiniti.

očišćene brizle

Brizle izrežite na lijepe komade (još jedna kuharska preporuka u kojoj nitko ne zna što bi to točno moralo značiti ) – ali, ako vam ih mesar nije izrezao na deblje odreske, onda vam ostanu deblje kuglice (kao kod mene) koje treba narezati na manje komade. Lagano ih pobrašnite prije nego ih ubacite u mješavinu toplog ulja i maslaca.

Pospite ih listićima timijana (majčine dušice) i stavite pored njih pokoji list kadulje – popecite ih na vatri srednje jačine, okrenite, posolite i popaprite. Kada su uhvatile lijepu boju i kada su se sigurno ispekle, zalijte ih portom i pažljivo deglazirajte dno umaka lagano stružeći sa komadima latežine po dnu tave. Kada je alkohol ishlapio, ugasite i poslužite ukrašenu čupercima kadulje. i listovima peršina

Volim ih poslužiti uz neki aromatizirani pire (npr.pire od tikvica, krumpira i češnjaka, ili npr. krumpir pire začinjen limunom), jer je uz ovakvo posebno jelo – mekano, jedinstvenog ukusa i strukture, zaista pravu delikatesu, dobro poslužiti isto tako i nježan ali začinjen pire.

4 Replies to “Brizle – latežina u umaku od porta”

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)