Brudet, brujet naziv koji potječe iz talijanske riječi brodetto (juha, ujušak) odnosi se isključivo na riblje ili morsko jelo. U mom omiljenom receptu uvijek ima sipa uz ostalo što se nađe – ugor, škarpina, pauka…
Malo je reći da recepata ima toliko koliko i kuhara na našem priobalju i to iz više razloga : način pripreme i sam recept ovise najviše o vrsti ribe koju smo tog dana našli na ribarnici (ili pak ulovili) do tradicije i ukusa kojeg želimo postići. Nikada nisam postavljala recept za brudet (osim onog od jegulje) ne samo zbog toga što svaki recept tako uobičajenog i poznatog jela izazove niz polemika koje završavaju s onim – ali ja to radim ovako… Otvaranje poglavlja brudeta, sigurno najpoznatijeg, najboljeg i najčešće pripremanog jela od ribe na cijelom Mediteranu veoma je zahtjevno. Zato, recimo, da je sljedeći recept udomaćen u mojoj kuhinji (pokupljen dijelom od mog svekra, dijelom od ribara iz Pesara u pokrajini Marche, a dijelom i mojih avantura sa brudetima Mediterana). Možda posluži kontinentalcima, često zbunjenim oko toga koji je recept pravi. Nema ga. Postoji, kao i kod svih stvari u kuhinji, dobro i slabo pripremljeno jelo. Ali recimo da je ovo ipak jadransko – dalmatinski način pripreme brujeta
Vrijeme pripreme : očišćena riba : 40 min
Za 6 osoba
Potrebni sastojci:
- 1,5 – 2 kg miješane ribe (ugor, lastavica, sipa, pauk, škarpina)
- 2 luka srebrenca
- 3-4 česna češnjaka
- 400 g pelata (može i do 800, ako želite više umaka)
- 1 dl dobre vinske kvasine (octa)
- 2 dl bijelog vina
- 1 dl maslinovog ulja
- sol, papar
- ljuta papričica komadić
- 2 -3 lista lovora
Priprema:
Započnimo od vrste ribe. Dobar brudet radi se od više vrsta ribe – postoje ipak one koje su bazične kao što su ugor, škarpina, veći škarpun (škarpoč), pauk, lastavica (kokot), grdobina, cipal. Uz njih će dobro doći svaka riba od kamena. Put prema odličnosti brudeta zacrtan je zatim dodavanjem bilo koje raka – jastoga, hlapa, velikih gambera, velikih škampa, zezavaca. Moj dodatak su obavezno 1-2 sipe (zavisno od veličine), jer one daju posebnu snagu okusa cijelom brudetu. To bi nekako bile osnovne grupe riba, mekušaca i rakova koji se koriste u miješanom brudetu. Postoje naime i brudeti od samo jedne vrste ribe (npr. samo ugora, samo jastoga , samo jegulja , hobotnice, sipa itd). Tehnika postupka je manje više ista.
Treba izabrati široku posudu npr. duboku tavu, jer bitno je da imamo samo jedan sloj ribe. Naime, u mom receptu nema niti kapi vode, a ukoliko imate manju posudu i još jedan red nasložene ribe, onda morate dodavati vode. (iznimka su veliki ulovi, veliki brudeti kada se slažu redovi različitih riba – ali to je neka druga priča). Dakle, na obilato maslinovog ulja stavite sjeckan luk srebrenac, 2 -3 lista lovora i komad ljute papričice. Pustite da luk obamre – ne smije se zažutiti
Sada dodajte isjeckane (ili jednostavno rukom zdrobljene pelate) i 2-3 žlice pirea od rajčica (pasate). Zatim dodajte fino izrezanu sipu (na režnjeve), češnjak i peršin. Poklopite i pustite da se radi umak na vrlo laganoj vatri. Kada se ulje počne odvajati od umaka, po rubovima posude, znači da je umak gotov – tada probajte komadić sipe : zavisno od sezone, sipa je nekada već kuhana. Ukoliko nije, dodajte 1-2 decilitra vode, pustite da poklopljeno kuha dok sipa ne omekša.
Umeđuvremenu smo dobili gotovi umak – sada odmaknite posudu s vatre, dodajte ocat i bijelo vino te složite ribu koju ste izrezali na komade : ugora, jegulju, murinu ili grdobinu na lijepe kriške, a ostalu ribu na podjednake komade. Računajte da se sva ostala riba osim ovih prije navedenih kuha manje – zato je ne režite na male komade. Najčešće se samo prepolovi. Složite je, posolite, popaprite i protresite posudu.
Vratite tavu na vatru – poklopite i pustite da uzavre na jakom ognju. Neka kuha nekoliko minuta, protresite je, sačekajte da riba ispusti svoju tekućinu i onda smanjite vatru i poklopljeno nastavite kuhati još desetak minuta. Rakovi se dodaju, zavisno od vrste koju imate – škampi, gamberi (velike kozice), zezavci negdje pri samom kraju. Ako imate veće rakove, poput jastoga, tada se stavljaju zajedno s ribom. Predstoji još nekoliko minuta kuhanja – protresite, probajte ako treba dočiniti. Na kraju ukrasite s listićima peršina
Posluživanje
Brudet se najčešće služi na rjeđe skuhanoj palenti. Nikako ne na gustim, tvrdim “žgancima” jer suviše su rustikalni za ovaj plemeniti umak u kojem je meso ribe meko i nježno. Idealan omjer je 1: 4 (polenta: voda). Budući da sam njegovatelj kulta polente – nikada ne kupujem instant polentu. Najčešće koristim tzv. kukuruzni griz koji kuham 20 – 30 minuta. Međutim najbolja je bijela polenta (posebna vrsta bijelog kukuruza), jer zbog svoje strukture i finog okusa predstavlja najfiniji prilog za umake od ribe.
U Italiji postoji nebrojeno recepata za brudet (brodetto ili zuppa di pesce), zavisno od regija i vrste riba. Nekada su malo više jušasti od naših brudeta i vrlo često sadrže i školjke. Francuzi imaju svoj čuveni bouillabaisse (za razliku od naših i talijanskih brudeta, začini su drukčiji : šafran, divlji koromač, suhe narančine kore). Španjolci imaju fantastične zarzuele i suquet de peix (ili pescado), začinjene posebnim umacima od bajama. Grci imaju također umake od rajčica i ribe ali najbolje “bijele” brudete (dakle bez rajčica) koja sam ikada jela bili su u Solunu i na Halkidikiju. Podsjećaju na naše gregade, ali bez krumpira.
Naš dalmatinski brudet može se nositi s ovim čuvenim mediteranskim receptima – dokaz su brojna priznanja koje dobivamo od gostiju. Nažalost, vrlo rijetko se nađe u restoranima – najčešće po narudžbi. Naši restorateri kao da su lijeni u kuhanju (najlakše je baciti ribu na žar, ili još češće i lošije – na ploču), dok brudet iziskuje više znanja i ljubavi
Ovo mi je tako fino Damira, probacu da napavim cim dodjem do fine ribe…
Nažalost ne znam kakva je situacija sa nabavom ribe kod tebe na Floridi. Probaj sve ovo napraviti sa kvalitetnom smrznutom ribom – sipe imaju, rakovi (boli glava, imaju svašta) i nekih vrsta deblje bijele ribe (grdobina npr.)
Jedan od rijetko jako dobro napisanih recepata, bravo
It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to
this fantastic blog! I guess for now i’ll settle for book-marking
and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to new updates and will share this website with my Facebook group.
Chat soon!
Samo jedna rič- VRH
A šta reć ludilo
Zar nije jedno od osnovnih pravila da se brudet ne poklapa?
Tako su i mene učili – ali ja sam ustanovila da nije tako, posebno ako ne stavljaš vodu, a u mom brudetu ima polačaše kvasine i pola čaše vina, a ostalo treba pustiti riba. I zato je važno da se poklopi, i ukuhava u vlastitom umaku. Ako ima vode, onda se ostavi otvorenom da ona ishlapi
Zašto je ovo jelo u restoranu 238€ za dvoje 😀
Naravno da ne znam – gdje je to bilo?
Radil a2 puta po tvom receptu i radim i ovaj Badnjak!
Hvala ti!
Savršeno, profi i sa ljubavlju
Gdje da nađem ono “srdašce”?
Uistinu divan recept.
Trenutno imam Samo jednu vrstu ribljih fileta i kozice Tako da ga Necu Danas praviti ali cuvam recept za neku drugu priliku.
hvala – prijatno vam, meni predstavlja veliko zadovoljstvo
Fantastican recept,cak i ja koji sam kuhar iz cirkusa sam zadovoljan s rezultatom. Puno puta sam probao druge recepte ali nije ispalo ni priblibno dobro i ukusno kao ovaj .
Hvala na podjeli.
Hvala, Deniz Sharpe