Carbonara sa divljim ili vrtnim šparogama, gdje gorkasta trava ili povrće dodaju posebne ukuse bazičnim sastojcima carbonare : panceti (u originalu je to podbradak ili guanciale), jajima i siru, hranjivo je i izvanredno ukusno jelo.
Osobno mi je najbolja sa divljim šparogama i dok one traju treba izmišljati što više kombinacija s ovim izuzetnim, zelenim darom prirode. Međutim, izvrsna je i sa vrtnim šparogama
Vrijeme pripreme: 30 min
Za 4 osobe
Sastojci :
4 osobe
1 vezica divljih šparoga (ili 300 g vrtnih šparoga)
80 g dimljene pancete, podvaljak ili ne presuhog pršuta
1 jaje
1 žumanjac
40 g ovčjeg sira (pecorino)
40 g parmezana
soli i obilato svježe mljevenog papra
3 jž maslinovog ulja
250 g kratke pašte (šurle, mašnice, fusili)
Priprema
Pripremite šparoge – lomite ih na manje komade sve dok ne postanu tvrde. Isto vrijedi i za vrtne šparoge – ondje gdje se prekinu, znači da je mekani dio. (Premda kod vrtnih šparoga možemo oguliti vanjsku opnu tvrđeg dijela – srce je još uvijek mekano. Dok ne postane drveno. Ah – ima previše metafore u ovom opisu, ali, slikovit je )
Dobro ih operite i procijedite.
Jaja otvorite u zdjelici, malo posolite, obilato popaprite (carbonara traži papar) te ubacite i naribani sir. U pravoj carbonari uvijek nalazimo mješavinu ovčjeg sira i parmezana – ili čak samo pecorina. To je stoga što je ovo pastirski recept iz pokrajine Lazio, gdje je nekada parmezan bio skupa rijetkost.
Pancetu narežite na prugice i popecite u tavi u kojoj ćete i začinjati paštu. Pokupite popečene komadiće pancete u zdjelicu. (Umjesto pancete odličan bi bio istarski ili kraški pršut koji nije previše suh)
Pristavite vodu za paštu. Za ovakvu carbonaru primjerenija je kratka pašta – kao što su šurle ili fusili. Kada uzavre voda ubacite paštu
U tavu, na ulje od pečene pancete, dodajte šparoge. Zalijte ih s nekoliko žlica vode od pašte, poklopite i pustite da se kuhaju nekoliko minuta. Samo malo posolite. Ne smiju biti prekuhane, već moraju ostati čvrste ali malo “juhaste” od tekućine u kojoj su se kuhale.

Tada ubacite paštu koja je skoro pa kuhana – dolijevajte po malo vode iz lonca, miješajte i sačekajte da se pašta dokuha , ali da ostane, kako i treba, još za “pod zub”. Vlažnost regulirajte pažljivo dolijevajući žlicu po žlicu vode. Dokuhavajuci paštu zajedno sa šparogama dobit ćemo jači ukus pašte, koja pušta gluten, što doprinosi da se umak i malo zgusne
Tada izlijte paštu u zdjelu – ulijte masu od tučenog jaja, žumanjca i sira, te brzo i energično promiješajte. To morate učiniti u zdjeli jer bi dodavanjem jaja u tavu dovelo do njihovog pečenja. Dobili bi naime kajganu, koja se smatra glavnim znakom neuspješne carbonare. Jaja se u carbonari ne smiju vidjeti – umak mora ostati kremast, skoro pa tekući
Pospite popečene, hrskave komadićke pancete na vrh carbonare. Poslužite i jedite apsolutno odmah
[capti carbonara od divljih šparoga[/caption]
Savjet
Noviji recepti carbonare smanjuju broj jaja – tako je za 4 osobe idealna preporuka 1 cijelo jaje i 1 žumanjac. U tom slučaju jaje daje samo kremozitet cijelom umaku. Klasični recepti počimali su od 1 jaja po osobi, da bi se polako smanjio njihov broj, kaloričnost ali i izraziti ukus po jajima. Carbonara – sa ovakvim količinama i omjerima svih sastojaka čak je i dijetalno jelo, s tim da je još uvijek zadržala hranjivost pa čak i zasitnost.
Hello my friend! I wish to say that this article is awesome,
nice written and come with approximately all significant infos.
I would like to peer more posts like this .