Dalmatinske dinstane (šufigane) tikvice postaju i odličan začin za pašte i rižote. Tanjur ovakve pašte – koju bi mnogi još nazvali »pašta povrtlarica«, jer sigurno jest jedna od varijanti umaka od ljetnog povrća – zdrav je, hranjiv i zasitan obrok za mlade ali i cijelu porodicu.
Ovakva vrsta priloga od različitog povrća u kojem su ostali lijepi komadi tikvica i paprika, obloženi umakom od rajčica idealna je za sve vrste kratke pašte – fussila, mašnica, penna, šurla, školjkica. Točnije, pašta treba biti srednje veličine – špageti , bavette i rezanci previše su dugački za komadiće povrća, dok sitna pašta poput uhanca, fuža, troffia, malih penna , gotovo bi nestala između komada povrća. Vrijeme kuhanja povrća možete sami odrediti – da li ostaviti lijepe komade povrća ili ih malčice prekuhati, kako bi umak postao kremastiji. Osobno, draža mi je prva varijanta
Vrijeme pripreme : 45 min
Za 6 osoba
Potrebni sastojci:
1 crveni luk srednje veličine
300 g tikvica – 2 tikvice srednje veličine
2 crvene paprike
80 g dimljene pancete
3 -4 režnja češnjaka
400 g pelata (ili svježih, zrelih rajčica)
peršin, bosiljak ili metvica
malo svježe ljute papričice
2 -3 jž maslinovog ulja
50 g svježe mljevenog parmezana
400 g kratke pašte (fusili, pene, šurle, mašnice)
Priprema:
Najviše vremena odnijet će vam sjeckanje povrća – jer kuhanje jela će biti zaista brzinsko.
Jedino što je važno za dobijanje lijepog jela od dinstanih, odnosno šufiganih tikvica, jest redosljed pripremanja. Najbolje je odmah narezati sve sastojke i držati ih odvojeno ili na dasci za rezanje ili u malim zdjelicama.
Izaberite poluduboku tavu sa debelim dnom jer su takve tave idealne za pravljenje umaka, ubacivanje kuhane pašte i njeno tučenje i začinjanje. U svakodnevnim situacijama zaposlene porodice kada se mora biti praktičan, ove tave se stavljaju direktno na stol i iz njih se servira pašta, ili rižot.
Najprije na maslinovom ulju malo prodinstajte – tek da obamre – crveni luk. Zatim dodajte narezane paprike na prugice, pancetu na lijepe kockice i češnjak. Dinstajte na umjerenoj vatri 5 minuta, nakon čega ubacite tikvice isjeckane na polukolutove ili kockice (kako vam se više sviđa). Posolite i nastavite dinstati novih nekoliko minuta. Tada ubacite propasirane ili fino isjeckane pelate (ako imate svježe rajčice, onda ih ogulite uobičajenom procedurom da ih držite u kipućoj vodi), te istisnite iz njih što više vode i sjemenčica. Dodajte komadić ljute paprike – ovakvi umaci naprosto traže ovakav dodatak – te nastavite kuhati dok se povrće ne skuha. To obično traje desetak minuta. probajte – dočinite ako treba.
Skuhajte paštu i šupljom grabilicom potresite je direktno u tavu. Dodajte začinske trave – peršin i obavezno bosiljak ili metvicu (mada su ljeti izvrsni i kopar te koromač). Ubacite svježe mljeveni parmezan – promiješajte paštu, potucite je bacajući je u zrak (ako vam to uspijeva) ili pak samo pažljivo ali energično promiješajte.
Na svaki tanjur začinite paštu sa par kapi dobrog maslinovog ulja.
Korisni savjeti :
Uvijek ista priča za ljubitelje pašte i vitke linije : ako računate 50 do 70 g pašte po osobi ovako pripremljena pašta je dijetalna, posebno ako je uzimate kao predjelo nakon čega imate za ponuditi još nešto. Ja sam se naučila mjeriti paštu i držim se ovih mjera usprkos panično – zabrinutim izrazima ukućana i gostiju jer je to dupkom pun duboki tanjur i uvijek ostane malo i za nadopunjavanje. Tim više što uglavnom kupujem iste tipove kratke pašte pa znam koliko koja naraste (npr. farfalle ili mašnice najviše narastu i njih stavljam 50 g). Idealne mjeru su dakle 50 – 70 g po osobi za kratku paštu i 70- 100 g za dugačku (rezance, špagete i sl.)
Ovako koncipirana ideja »paštešute«, koja je i idealan uvod u ručak – prvi tanjur ili predjelo, važna je i stoga što većina talijanskih recepata za umake (pa tako i na mom blogu) predlaže sastojke i količine umaka koji odgovaraju ovim količinama pašte. Kod nas se često dešava da se ubaci pola kila pašte – za četvoro ljudi – i da taj recept jednostavno nije više isti.
Za mnoge će ostati i savršen ljetni ručak jer je to pauza u radnom danu. Mladima koji su uvijek gladni i kojima u pravilu nikada nije dovoljno »šnicela i krumpirića«, ovo je zdravo i zasitno jelo nakon kojeg im treba dodati još komad mesa i neku salatu. To je posebno važno za mlade sportaše!