Ravioli punjeni skutom , začinjeni maslacem sa istopljenim mirisnim travicama i položeni na finu, kremastu velutu od rajčica.
Ravioli su tipična punjena pašta, osobito popularna u Emilia – Romagni: imaju status kultnog i apsolutno home – made jela. Nešto kao kao naši kolači – većina naših ljudi smatra da kupovni kolači nikada ne mogu zamijeniti domaće, čak i onda kada su načinjeni u najboljim slastičarnama. To uvjerenje ide dijelom zato što mi sve do nedavno nismo imali vrhunske slastičarne, a dijelom potiče iz kultnog statusa kolača u našoj regiji. U oba slučaja – u Emilia Romagni i kod nas, kod ovih jela radi se maltene o porodičnoj časti.
U ovom receptu tijesto je preuzeto od velikog chefa Hainz Becka : probala sam mnoštvo recepata za punjenu paštu (od onog klasičnog 1 jaje na 100 g brašna, do različitih tijesta sa samim žumanjcima), ali ovo je za mene najbolje tijesto za paštu uopće. Uz obično, glatko brašno, predviđen je i dio semoline, fino mljevene (brašno od durum pšenice) kojeg teže nalazimo kod nas. Solidna zamjena je oštro brašno.
Vrijeme pripreme: 1,5 h
Za 4 osobe
Sastojci za raviole:
160 g brašna ( uzmite ono za savijače, obično piše za “tanka tijesta”)
80 g oštrog brašna
1 cijelo jaje
2 žumanjca
soli : na vrh noža
vode cca 1 dl
Punjenje raviola:
250 g skute (polumasne)
1 jaje
½ žličice šećera
1 jž brašna
1 limun, ribana korica
Umak od travica :
1 čajna žličica : mažurana, timijana, kadulje, ružmarina
80 g maslaca
80 g svježe naribanog parmezana
sol, papar
Fina veluta od rajčica:
200 g rajčica trešnjica ili datuljica
1 kom ljutike
1 režanj češnjaka
30 g maslaca
2 jž maslinovog ulja
4 lista bosiljka
Najprije napravite tijesto za raviole : pomiješajte oba brašna, napravite klasičnu rupicu u sredini, dodajte jaja, sol i polovicu vode. Počnite miješati vilicom, te postepeno dodajite ostatak vode. Mijesite snažno, energično sve dok ne dobijete glatko tijesto. Ono je u ovom trenutku tvrdo – omekšat će nakon počivanja od barem pola sata, umotano u prozirnu foliju. Katkada tijesto napravim dan ranije i ostavim ga preko noći u hladnjaku, zamotanog u foliju.
U međuvremenu napravite punjenje : pritisnite skutu na stijenke gustog cjedila ili ostavite da se dobro ocijedi. Umiješajte jaje, brašno, šećer i koricu od limuna. Od te korice ravioli će dobiti posebno fini ukus – zato sam ih nazvala nježnima. Jako finima!
Tijesto razvaljajte. Najbrže i najlakše ide u mašini za valjanje tijesta. Morate dobiti tanko, glatko tijesto, kojeg režete na trake širine 10 -12 cm.
Na sredinu donje polovice trake, stavite žlicu punjenja, svakih 5 cm. S bjelanjcem koji vam je ostao od jaja, kistom namažite rubove budućih raviola.
Presavijte traku do njenog ruba. S prstima pritisnite oko punjenja kako bi istisnili što više zraka. Bjelanjac će zalijepiti tijesto. Sada s posebnim, nazubčenim valjčićem odrežite svaki raviol.
Stavite ga na DOBRO nabrašnjenu dasku ili podložak (koristite oštro brašno) neka se suše.
Veluta od rajčica: I nju možete napraviti dan ranije. Na maslinovim ulju zazlatite fino narezanu ljutiku i prepolovljeni češnjak (kasnije ćete ga baciti). Dodajte rajčice – moraju biti zrele. Van sezone koristimo trešnjice ili, još slađe, datuljice. Samo ih prepolovite, posolite i pustite da se na laganoj vatri napravi umak. To traje desetak minuta. Bacite češnjak, sa štapnim mikserom propasirajte i zatim sve zajedno procijedite kroz mrežasto sito (Ako imate klasičnu pasiraču najjednostavnije je propasirati umak). Dobili ste čisti umak – bez kožica i sjemenčica koje su uvijek gorkaste.
Dodajte maslac, listove bosiljka i pustite da još prokuha nekoliko minuta. Probajte – dočinite, a ako je kiseo dodajte malo šećera.
Umak od travica: Pristavite širu posudu sa vodom za kuhanje pašte. Dok zakuha, pripremite umak koji je gotov u nekoliko minuta.
Pripremite duboku tavu u kojoj ćete začiniti raviole. Rastopite maslac i dodajte fino isjeckane travice. Ugasite i držite tavu pored posude s vodom.
U posoljenu vodu ubacite raviole i poklopite. Domaći ravioli brzo su kuhani – kada isplivaju na površinu, pustite da kuhaju 2 -3 minute: probajte jednog i ocijenite da li su kuhani. Nemojte ih prekuhati – moraju ostati čvrsti, ali kuhani.
Sa šupljom zaimačom vadite ih direktno u tavu. budite pažljivi. Upalite vatru, dodajte ½ dc vode u kojoj su se kuhali i lagano ih miješajte. Voda od kuhanja stvorit će finu kremicu – dodajte parmezan, ponovno malo »potucite« ili pažljivo promiješajte: morate dobiti fini gusti umak.
Na dno tanjura stavite velutu od rajčica. Na nju raviole.
Posluživanje: Servirajte odmah! Ovi ravioli su izvrsni samo u umaku od maslaca i travica – sa velutom postaju još bogatiji.
(fotografije : Janez Pukšič)
This is my first time visit at here and i am actually pleassant to read all at
one place.
When someone writes an piece of writing he/she maintains the idea of a user in his/her mind that how a user can be aware of it.
Thus that’s why this piece of writing is amazing. Thanks!
There’s definately a lot to learn about this issue.
I like all of the points you have made.
Thanks a lot!
I like the helpful information you provide in your articles.
I’ll bookmark your blog and check again here
frequently. I am quite sure I will learn a lot of new stuff right here!
Best of luck for the next!
Awesome! Its in fact amazing post, I have got much clear idea concerning from this
article.
Excellent post! We will be linking to this particularly great article on our site.
Keep up the good writing.
I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
I’ll go ahead and bookmark your website to come back later.
All the best
Every weekend i used to go to see this web site, as i wish for enjoyment,
for the reason that this this website conations actually pleasant funny material too.
Asking questions are in fact fastidious thing if you are not understanding something totally, however this article gives nice understanding even.