Posted on

Pašta prelivena umakom od više vrsta gljiva, začinjenog svježeom kobasicom

Pasta alla boscaiola – pašta u šumskom umaku,  kakvu nalazimo na jelovnicima restorana širom svijeta , poznata je u bijeloj varijanti (gdje vrhnje postaje glavno vezivo umaka , dajući mu i nježnu, kremastu strukturu) ili, nešto klasičnije, rustikalnije, u umaku od rajčica. Dakako da sam naziv »šumski umak« govori da su glavni protagonist dobre pašte s gljivama upravo šumske gljive s kojima nas priroda obdari uvijek kada su jesen ili proljeće topli i kišoviti. Najbolje su kombinacije vrganja i ostalih gljiva – u predloženoj varijanti to su vrganji i lisičarke.

Vrije pripreme : 30 min

Za 4 osobe:

500 g gljiva (vrganji i lisičarke)

½ glavice crvenog luka

1 svježa kobasica ili 100 g šarene, dimljene pancete

½ čaše bijelog vina

3 – 4 pelata

1 režanj češnjaka

2 lista lovora

peršin za ukrašavanje

2 jž maslinovog ulja

50 g parmezana ili pecorina

250 g kratke pašte (svrdla, mašnice, fuži)

Gljive pažljivo očistite – stapke i poklopce ostružite (gdje je potrebno), uz pomoć nožića, kuhinjskog kista i čiste krpice. Lisičarke prepolovite a vrganje izrežite na lijepe komade.

U tavi u kojoj ćete i začiniti paštu, ulijte 2 žlice maslinovog ulja , te dodajte na listiće narezan crveni luk i 2 lista lovora. Pustite da luk samo malo obamre i na to dodajte izmrvljenu svježu kobasicu – pečenicu (odstranite joj kožicu). Ako nemate kobasicu odlična zamjena bit će i dobra dimljena panceta, koju narežete na prugice. Kobasicu ili pancetu lagano popecite i zalijte sa bijelim vinom. Pustite da alkohol ishlapi i tada ubacite fino narezane pelate. Neka kuhaju nekih 5 minuta dok se umak ne počne stiskati. Tada ubacite lisičarke, malo posolite, poklopite, i kuhajte na laganoj vatri novih desetak minuta dok se ne napravi umak.

Posebno u manjoj, teflon ili keramikom obloženoj tavici, pripremite vrganje. Lagano nauljite dno tave, pustite da se zagrije i onda ubacite vrganje sa prepolovljenim česnom češnjaka. Vrganje treba na brzinu ispeći na žaru – tako da dobiju zlaćanu boju, ostanu fino čvrsti i naravno, puni ukusa. Posolite, popaprite i tako ispečene vrganje ubacite u glavni umak.

Skuhajte paštu al dente i onda je šupljom zaimačom istresite u tavu s umakom – dodajte 2-3 jž vode u kojoj se pašta kuhala i energično je potucite u umaku, na vatri, kako bi pašta pustila gluten i umak postao kremastiji. Ugasite, dodajte sir i ponovo je dobro izmiješajte ili, ako vam uspije (zavisi mnogo od tave koju imate) da je bacanjem u vis, pretresete. Na vrh pospite izjeckani peršin, popaprite i odmah servirajte.

Količine pašte navedene u receptu dobro su provjerene – kratka pašta »naraste« i ne trebate brinuti da je neće biti dovoljno za bogate tanjure, pa čak i repete. Bit će dovoljne i samo 2 žlice maslinovog ulja jer su kobasica (ili paceta) masni, tako da će pustiti dodatnu masnoću.

6 Replies to “Pašta u »šumskom« umaku od vrganja i lisičarki”

  1. My spouse and I stumbled over here by a different website and thought I should
    check things out. I like what I see so now i am following you.
    Look forward to finding out about your web page for a second time.

  2. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and entertaining, and
    without a doubt, you have hit the nail on the head.
    The issue is something which too few men and women are speaking intelligently about.
    I am very happy that I came across this during my search for something concerning this.

  3. After going over a few of the articles on your website, I honestly like your technique of writing
    a blog. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near
    future. Please check out my web site too and tell me how you feel.

  4. Hello everyone, it’s my first pay a quick visit at this site, and
    article is genuinely fruitful in favor of me, keep up posting such articles or reviews.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)