Posted on

Crne ribizle daju prekrasan pekmez, ovdje još obogaćen malinama i crvenim ribizlama

Ovo je jedan od najfinijih pekmeza koji postoji (nekada smo ih nazivali marmeladama, danas se po propisima standardizacije EU samo one od agruma mogu nazvati marmeladama).   Jake crne boje i specifičnog ukusa crnog ribizla, uz još jedno prekrasno voće , maline, spada i u skupe pekmeze, tako da su i količine i namjena , nažalost ,ograničene.

Ostaje stoga kao delikatesa – kod mene je nezaobilazan dodatak za neke vrste torti (npr. linzer), uživamo u njemu kao namazu na fini voćni kruh ili brioche ili ga koristim za otmjenije novogodišnje keksiće.

Vrijeme pripreme : maceriranje preko noći + 30 minuta pripreme + 10 minuta kuhanja

Sastojci :

1 kg crnih ribizla

600 g šećera

500 g malina

250 g crvenog ribizla

400 – 500 g šećera

1 limun

 

Priprema:

Očistite crne ribizle – to su sitne bobice i uvijek ima grančica i listića. Pažljivo ih isperite u gustom cjedilu, šaku po šaku, kako bi odstranili prljavštinu. Stavite ih u primjerenu posudu za sutrašnje kuhanje (široku, da što prije ispari tekućina), pošećerite , lagano protresite u više navrata i ostavite preko noći. tako će se šećer otopiti a voće će pustii sok i pekmez će se kraće kuhati.

Sutra dan proberite maline i crvene ribizle, dodajte 400 – 500 g šećera (crvene ribizle su jako kisele). Zakuhajte u nekoj posudi i pustite da kuhaju dok se crvene ribizle na raspadnu. To traje manje od desetak minuta. Svaki umak od malina, crvenih i bijelih ribizla te kupina treba procijediti kroz gusto, mrežasto cjedilo kako bi odstranili sjemenčice koje su gorkaste, smetaju, oduzimaju baršunastost i finoću ukusa ovih jako finih umaka. Ovdje su još i crvene ribizle koje, za razliku od crnih, imaju također neprijatne sjemenčice. Cijede se na način da se u više navrata stavljaju u cjedilo i onda nekom velikom žlicom ili zaimačom pritiskaju, trljaju o stijenke cjedila kako bi što bolje istisnuli voće.

Pazite – najbolji dio sakuplja se na vanjskoj strani cjedila, koji postružete žlicom.

Možete koristiti i klasične pasirače – one dobro istisnu voće, ali propasiraju i sjemenčice. Kako bi to spriječili treba svako nekoliko krugova, demontirati pasiraču i baciti sjemenke. Bolje je, ali ide sporije od cjedila, tako da je najbolja varijanta : najprije cjedilo a onda ostatak kroz pasiraču.

Sameljite u blenderu limun (ako je neprskan onda obavezno sameljite i koricu, bacivši gorki, bijeli dio). Dodajte limun i coulis od malina i crvenih ribizla u posudu sa maceriranim crnim ribizlama i kuhajte 10- tak minuta, uz često miješanje.

U međuvremenu ste pripremili teglice – dragocjen pekmez ide u manje teglice jer se i drukčije upotrebljava : oprane staklenke i nove poklopce držite u pećnici na 150 stupnjeva dok vam se pekmez ne skuha. Tako ste ih sterilizirali.

Ulijte kipući pekmez u vruće staklenke – pazite, pekmez je jako tekuć ali neka vas to ne brine jer su crne ribizle pune pektina, želiraju i hlađenjem se pekmez stisne, baš toliko koliko treba.

Odmah poklopite, prevrnite na poklopac, držite desetak minuta i onda vratite nazad.

Svaki pekmez treba da odstoji 10- tak dana, tako kažu. Uvijek ostane nešto izvan tegli koje se odmah pojede – tako je bilo i ovog puta. Uživanje bez premca!

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)