Slana torta od lisnatog tijesta punjena povrćem: špinatom ili različitim vrstama radiča i cikorije – uz klasična jaja, vrhnje, sir, šunku – brza i vrlo efektna
Svi vole ovu vrstu jela – slane torte kao različice čuvenih francuskih quicheva mogu biti predjelo, prilog i nezamjenjivo obogaćivanje stolova sa mezom. Vrlo su zahvalne jer se brzo i lako pripremaju, najčešće služe za pospravljanje ostataka sireva, pršuta i povrća iz hladnjaka i u svakom slučaju ostavljaju puno prostora za kuharsku maštovitost.
Možete koristiti različita prhka tijesta , kao osnovnu bazu quicheva. Obzirom da su punjenja dosta bogata (sir, jaja, vrhnje, povrće, šunka i sl) rado koristim obično ali izvrsno tijesto za slane torte (300g brašna, 80 g svinjske masti ili maslinovog ulja, na vrh noža sode bikarbone, 120 g vode).
Izvrsno nam može poslužiti lisnato tijesto – kupovno, jer je postupak nešto brži. Od punjenja predlažem dvije varijante : crveni trevižanski radič izvanrednog okusa, kod nas vrlo nepoznat (što je velika šteta) ili klasično punjenje sa špinatom. Ljeti je ova torta izvrsna sa lagano prodinstanim tikvicama, paprikama, mrkvama uz topive sireve poput mozzarelle.
Za tortni model premjera 24 cm
Vrijeme pripreme : 30 min + pečenje
Potrebni sastojci :
1 lisnato tijesto
150 g dobre pečene šunke
150 g nekog topivog sira (npr. raclette, ementaler)
2 štručice trevižanskog radiča ( cca 300 g)
4 jaja
2 dl kiselog vrhnja
50 g oraha (ili lješnjaka)
30 g pinola
Priprema:
Na dno tortnog modela promjera 24 cm, stavite papir za pečenje.
Model obložite lisnatim tijestom i izbockajte ga vilicom. Zatim ga kompletno obložite nekom finom šunkom – samo u jednom sloju.
Sada šunku obložite nekim topivim sirom – raclette je idealan . Bitno je da odvojimo lisnato tijesto o vlažnog punjenja.
RADIČ: Isjeckajte ga i u tavi, na maslinovom ulju, samo malo prodinstajte da obamre. Ohladite.
ŠPINAT : u tavi na maslinovom ulju prodinstajte bijeli dio pori luka, zatim dodajte 300- 400 g špinata. Na jačoj vatri dinstajte špinat (posolite, ali ne previše jer su vam ostali sastojci slani) kako bi što prije isparila voda iz špinata – katkada morate pomaknuti špinat prema rubovima tave i pustiti vodu u sredini da ispari. Ohladite. Dodajte špinatu 80 g svježe mljevenog parmezana, nastružite obilato muškatnog oraščića.
Obavezan dodatak kod obje varijante punjenja su isjeckani orasi (lješnjaci, pistacije), jer daju poseban ukus i strukturu punjenju.
Ohlađeno punjenje položite u tortu.
Jaja i kiselo vrhnje lagano posolite i popaprite i prelijte preko punjenja. Ostavite 1 žlicu sa kojom ćete premazati rubove. Možete sve izmiješati, ali meni se ovako više sviđa – povrće ostaje sa svojim ukusima, a jaja i vrhnje tek lagano uđu u šupljine i tvore gornji sloj. Pospite bogato sa pinolima, pistacijama i orasima.
Pecite u zagrijanoj pećnici na 200, prvih desetak minuta. Smanjite na 180, a pred sam kraj, kada vidite da su rubovi počeli hvatati previše boje, pokrijte papirom.
Školsko je pravilo da su slana torta ili quiche pečeni kada središte pokaže 170 stupnjeva. To je idealno – ova torta je dosta visoka – čačkalicom i prstima pristisnite vrh – mora biti kompaktna pri dodiru.
Ako koristite tortni model ( kojeg u ovim slučajevima preferiram u odnosu na porculanske ili keramične pekače za pite) onda će i tijesto biti izvrsno pečeno – naime kod ovih torta ili quicheva često tijesta nisu dovoljno pečena, pogotovo ako je punjenje prevlažno.