Svinjska koljenica – dobro začinjena mirodijama, pokapana medom od kestena , obložena kriškama naranče, zalijevana suhim bijelim vinom, polako pečena
Koljenice su omiljena pečenka zbog svog posebno ukusnog mesa, obloženog sočnim, ljepljivim vlaknima. Mlada svinjetina naročito se ljubi sa voćem – ovdje su mirišljave domaće naranče sa korom, koje uz ostale začine poput češnjaka i ružmarina, te pokoje kapi meda i suhog bijelog vina, odnesu onaj ukus svinjskog mesa koji nekima smeta. Jer, ne treba zaboraviti – svinjsko pečenje tako omiljeno kod nas i tako često na stolu kod mnogih obitelji, traži barem malo kulinarske fantazije kako bi iz običnog mesa dobili pravi gurmanski užitak.
Za ovakvu pečenku važan je i način pečenja – najbolja je u debelim posudama od gline ili željeza (gize) poput casserolla, koje imaju i poklopac. Ako nemamo takve posude onda treba zamotati meso u aluminijsku foliju.
Obično se računa da je jedna koljenica dovoljna za 2 ljudi
Vrijeme pripreme : 2,5 – 3 h
Za 1 – 2 koljenice
Potrebni sastojci:
svinjska koljenica sa kožom
2 jž meda od kestena ili bagrema
1 -2 naranče
2 -3 češnja češnjaka
mirodije : grančica ružmarina, ½ žličice sjemenki koromača, 2 lista lovora
2,5 – 3 dl bijelog vina
sol, papar, maslinovo ulje
Neka vam mesar nareže kožicu na kvadrate – ovdje je pripremljen zapravo donji dio buta uz koljeno , ne uobičajeni dio nazvan koljenica (od koljena prema dolje)
Našpikajte narezan češnjak u praznine mesa između zarezane kože – istovremeno češnjak umočite u sol, dodajte pokoju iglicu ružmarina.
Posolite između narezane kože . Namažite cijelu koljenicu vrlo tankim slojem meda, ugurajte ružmarin i sjemenke koromača (anisa) – zalijte maslinovim uljem, obložite kriškama naranče, i njih lagano posolite i obavezno popaprite – ostavite tako koljenicu baremi 30- tak minuta, da se lagano marinira. Volim dodati i žlicu dobre svinjske masti
Zagrijte pećnicu na 250 – u dobro ugrijanu pećnicu stavite pekač sa mesom i pustite da se meso malo zapeče na tako jakoj temperaturi. Okrenite, po mogućnosti. Nakon 15- tak minuta, ulijte bijelo vino, poklopite ili dobro zatvorite pekač aluminijskom folijom.
Smanjite temperaturu na 160 i nastavite peći cca 2h. Povremeno izvadite pečenku, zalijte je sokovima pečenja, okrenite i pecite na toj niskoj temperaturi dok meso nije potpuno omekšalo.
Tada otkrijte koljenicu – pojačajte temperaturu na 190/ 200, kako bi se kožica fino zapekla. Budući da je koljenica okrugla teško je postići hrskavost kože sa svih strana – neka vas to ne brine jer kožica je (ako je volite) izvanredna – mekana i na mjestima hrskava. Ovdje je dobro odliti što više soka od pečenja jer će se na visokoj temperaturi osušiti i ishlapiti . Umak je prepun sokova od mesa, mirodija, blago je ili potpuno neprimjetno zaslađen medom uz kiselkasto – slatki, jedinstveni ukus naranče.
Izvadite pečenku, stavite je u posebnu zdjelu, pokrijte i pustite da odstoji na toplom 30- tak minuta. Narežite meso, prelijte manjim dijelom umaka a ostatak poslužite sa strane.
Potpuno si u pravu. Svinjsko pečenje se sprema godinama isto. Treba početi i sa drugačijim načinima pripreme. Ja sam upravo za Božić spremala svinjska rebra i carsko meso koje sam prelila malo maslinovim uljem, posolila , pobiberila , dodala malo dimljene ljute paprike, pokrila i tako ostavila da prenoći. Sutradan sam ga pre pečenja prelila pivom sa limunom, dodala malo crnog i belog luka, pokrila folijom i stavila da se peče na 200° , sat
vremena. Nakon toga okrenula, pokrila folijom i pekla isto na 200°, sat vremena. Posle skinula foliju dodala nekoliko kajsija i šljiva uvijenih u režnjeve dimljene slanine i pekla po 15 minuta i sa jedne i sa druge strane na 180° . Bilo je super.
tako je – smeta kada kod pečenja, osobito svinjskog, prevladava ukus mesa, po mesu. daleko je kulinarski privlačnije kada je meso začinjeno. I to je sigurno stvar gastronomske kulture