Zelena lasagna od povrća : tikvice, mozzarella, začinjeni laganim bešamelom s okusom pesta
Katkada se bojim staviti recepte čija priprema iziskuje dosta posla jer to sebi mogu dozvoliti veliki zaljubljenici u kuhanje i gastronomiju, koji uz to imaju i vremena. Ali, katkada su izazovi i želja da se pripremi nešto za svoje najbliže i prijatelje (jer u pravilu se radi o takvim jelima), nešto što ne možete nigdje dobiti – pogotovo ne kod nas, toliko veliki, da se uz dobru organizaciju možemo upustiti i u ovakve kuharsko – gastronomske poduhvate.
Ova lasagna je kod svih mojih gostiju naišla na pravo oduševljenje. Ljetna je, svježa je i ako se ne pretjera u slojevima i količinama, nije previše zakusna i teška.
Vrijeme pripreme: 2 – 2,5 h (zavisi da li radite svoju tjesteninu ili se odlučite na kupovne listove)
za 6 -8 osoba
Potrebni sastojci :
tijesto za zelene lasagne:
400 g glatkog brašna
200 g prokuhanog špinata
4 jaja
malo soli
punjenje od tikvica, sira i pesta
500 g tikvica
2 mozzarelle
6 – 8 žlica pesta genovese: ( 40g pinola, režanj češnjaka, velika kitica bosiljka, barem 50 listova, ½ dl maslinovog ulja)
100 g svježe mljevenog parmezana
bešamel umak:
1 l mlijeka
80 g maslaca
50 g brašna
sol, papar, muškatni oraščić
Priprema:
Pašta – prokuhajte špinat, dobro ga iscijedite rukama i isjeckajte. Napravite rupicu , »bunar« u sredini brašna, ubacite 4 jaja. Isjeckani špinat prospite po brašnu. Umijesite tijesto – najprije vilicom umiješajte jaja i zatim ujedinite masu i dobro je mijesite sve dok se ne počne odvajati od ruku i površine. Zamotajte u prozirnu foliju i stavite u hladnjak neka počiva barem 30 min. Vrlo često zamijesim paštu dan ranije i tek je sutradan razvučem na mašinici za tijesto. Dobiju se dugačke pruge, cca 10 cm široke, koje se puste prosušiti dok se ne pripremi punjenje.
Bešamel umak : koristimo nešto rjeđi, laganiji bešamel. Otopite maslac i stavite brašno – miješajte dok ne zapjeni. Ovo je svjetli zapržak – roux – i stoga brašno ne smije dobiti boju. Kada je zapjenilo ulivajte – uz neprestano miješanje sa pjenjačom – hladno mlijeko. Radije koristim hladno umjesto toplog mlijeka za bešamel – brašno se bolje ukuha i umak je fino kremast. Sve to traje nešto više od 5 minuta – kada se počne zgušnjavati, uz vaše neprestano miješanje – posolite, popaprite i stavite bogato muškatnog oraščića. To je nezaobilazni začin u bešamel umaku. Ugasite.
Tikvice isjecite na uzdužne četvrtine, pa na male trokutiće. Na vrlo malo maslinovog ulja na jakoj vatri u širokoj tavi samo malo propržite tikvice . Posolite i popaprite! Moraju ostati polusirove. Ugasite.
Pesto genovese je također u nešto olakšanoj varijanti : u blenderu sameljite češnjak i pinole, dodajte listove bosiljka, pulsirajte nekoliko puta i onda polako ulivajte i pulsirajte maslinovo ulje. Soli i papra. Parmezana nema jer ćemo ga staviti prilikom slaganja lasagne.
Slaganje lasagne :
Paštu, odnosno listove, čak i kada su kupljeni, čak i kada su suhi u kutijama na kojima piše da se ne kuhaju – volim prokuhati. Moja bolonjska škola me naučila da pašta u lazanjama mora biti spojena zajedno s umakom, a ne da dijeli katove lasagne (volim reći – lasagna nije pita mađarica). U ovoj lasagni, jer je ljetna i laganija, ima samo 3 sloja.
Postupak je uobičajeni : posuda sa slanom vodom koja vrije i u koju se ubacuju SAMO 2 lista pašte, pored nje zdjela hladne vode u koju se stavlja kuhana pašta, odmah rukama vadi (zato nam služi hladna voda) na čistu krpu gdje se suši dok ne složimo slojeve.
Na dno pekača stavite nekoliko žlica tikvica, raširite ih što više i onda ide prvi sloj pašte. Na paštu tanak sloj bešamela, na njega stavite 3 -4 žlice pesta (zagladite ga da pokrije što veću površinu). Prospite sa tikvicama (vodite računa da smjesu tikvica podijelite na tri dijela), mozzarellu isjeckajte prstima i isto tako podijelite na tri dijela, te položite po listu. Zatim šakom zagrabite svježe mljeveni parmezan te ga obilato prospite po cijeloj površini.
Slijedi drugi red pašte sa istim redosljedom, treći red također i posljednji, završni red sa kojim »zatvaramo« lasagnu. Taj zadnji sloj namažemo, opet, laganim slojem bešamela, pospemo parmezanom te tu i tamo stavimo orah maslaca.
Lasagna se peče na 190 -200, prvih 10- tak minuta, nakon toga se smanji na 180, dvadesetak minuta, dok se ne uhvati korica na bešamelu.
Savjet: umjesto mozzarelle možete koristiti i neki mladi slani sir (ne smije biti vlažan); ja sam ovdje imala krasni, mladi kozji sir.
I don’t even know how I ended up here, but I thought this post
was great. I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger
if you aren’t already 😉 Cheers!